בית הספר הפתוח ע"ש בארי

תפריט

הירוק בפתוח

בסוף מאי 2013 בחנה ועדה של המשרד להגנת הסביבה את תוכנית הלימודים והעשייה בביה"ס בנושא קיימות וסביבה, והעניקה לבית הספר את התואר בית ספר ירוק.

להיות בית ספר ירוק זו לא רק סיסמה. אנחנו לומדים ועובדים כדי שבית הספר שלנו יצרוך פחות משאבים ויעניק לכל הבאים אליו כלים שניתן ליישמם בבית ובסביבה.

תלמידים למדו על פסולת ואספו אריזות למיחזור – פעילות ולמידה של כיתות ד ה

אנחנו משתדלים לחסוך במים ובחשמל, להפחית בשימוש בנייר ובמוצרים שעשויים מחומרים שאינם מתכלים. אנחנו ממחזרים נייר ואוספים פסולת אורגנית לקומפוסט, שבו אנחנו מדשנים את גינת ביה"ס. אנחנו מזרימים מים ממתקני השתיה לברכות דגים, ומזרימים מי מזגנים להשקיית הערוגות. אנחנו מעבירים בגדים ספרים וצעצועים לשימוש חוזר במסגרת שוק קח-תן, ומקפידים לזרוק מכשירי חשמל מקולקלים למיכל המיחזור המתאים.
 

בשנת תשע"ג כיתות ב' וקבוצות משיעורי הבחירה של פנינה מטפחים את גינת הירק האורגנית.
אנחנו לומדים על מחזור חיי הצמח מזריעה ועד פריחה וקטיף הפרי או העלים או השורש. מבררים מהי משמעות המושג "גידול אורגני" והיתרונות הבריאותיים שיש באכילת ירקות טריים. אנחנו מכינים מפרי הגינה מאכלים, ונהנים לקחת שתילים וזרעים כדי לנסות ולגדל אותם בבית.

 

לימודי טבע עירוני

מזה שנים אחדות מטיילים תלמידי ביה"ס בערוץ נחל זיו שצמוד לחצר האחורית של ביה"ס. התלמידים בהדרכת איריס צמחוני, מתחזקים, גוזמים ומסמנים שביל ירידה לערוץ הנחל מרחוב ברל כצנלסון. לאחרונה סומן השביל על ידי החברה להגנת הטבע, ויופיע במפות השבילים של החברה בצבעים לבן ירוק לבן.

קבוצה מתלמידי חטיבת הביניים,  במסגרת שיעורי המעורבות החברתית בהדרכת יאיר שחם, מטפחים גינת מבואה ואת הכניסה לשביל, שותלים, צובעים ומסמנים את הכניסה לשביל. כמו כן מכינים התלמידים מערך מידע בנושא טבע עירוני למען הקהילה. לאורך השביל יוצבו שלטי QR קוד שיחברו את המטיילים עם סמרטפונים לאתר שבו נמצא המידע שהכינו התלמידים.

את האביב חוגג בית הספר במסגרת "שבוע אביב בנחל זיו". כל כיתות ביה"ס, כל אחת בתורה ירדו לטייל בנחל בשיא הפריחה. תלמידים והורים חברי המועצה הירוקה ותלמידי המעורבות החברתית ידריכו ויפעילו את התלמידים תוך דאגה להכרת הטבע העירוני ולשימורו.

הפרויקט הקהילתי

 אימוץ נחל זיו והנגשתו לקהילה הוא הפרויקט הקהילתי שלנו. בכוונתנו להפיק דף מידע שבו תופיע מפת השביל ומידע אודות אוצרות הטבע העירוני שמסתתרים בערוץ נחל זיו. אנחנו מקווים שבאמצעות הפעילות שלנו תגבר המעורבות והדרישה של התושבים לשמר ולטפח את המקום המקסים הזה.

אנחנו מקימים קבוצת הנהגה ירוקה שבה יפעלו תלמידים הורים ומורים כדי לקדם פרויקטים בנושא בית ספר ירוק.
נא לפנות לפנינה (
[email protected]) לקבלת מידע נוסף.

חשוב שהתלמידים יהיו מעורבים ופעילים בנושאים סביבתיים. אנחנו יוזמים פניות לרשויות כדי להתריע ולהציע פתרונות.
למשל מכתב ששלחו התלמידים לראש העיר והתשובה שקיבלו :

הגדרות כלליות כניסה למערכת