י.מ.י- ילדים מלמדים ילדים השנה

מאת- ענת זוהר

בתוכנית "ילדים מלמדים ילדים " משתתפים ילדי בית הספר מכיתות ג' – ו'. השיעור הוא שעה קבועה במערכת בו מורים צעירים מכיתות ג' – ו' מלמדים נושאים מתחומים שונים האהובים עליהם ומעניינים אותם.               

הילדים שותפים בפעילויות במסגרת רב גילאיות מגוונת תוך שמירה על כבוד הדדי, סובלנות, הקשבה ופיתוח אחריות אישית. ילדי בית הספר נרשמים לשעורי בחירה אלו, על פי הנושא אותו הם מעוניינים ללמוד.

ישנם מספר מורים מצוות ביה"ס המלווים את החוגים, כשכל מורה צופה ב- 3-4 חוגים שונים ועוזר בשעת הצורך . בנוסף פעם בשבוע נפגשים המורים הצעירים עם המורה החונך כדי לעדכנו בנושא השיעור הקרוב.     

הם מעלים נושאים שונים ומתייעצים לגבי סוגיות שונות הקשורות לשיעור אותו הם מעבירים. בנוסף מדי מספר שבועות מתקיים משוב כולל הנקרא "ימי אתנחתא". 

"ימי אתנחתא" הוא מפגש קצר המתקיים כעשר דקות בתחילת השיעור או בסיומוכל מורה האחראי על מספר חוגי ימי מכנס את התלמידים הצעירים והמורים לשיחה שמטרתה לשוחח עם הקבוצה על האתגרים, שביעות הרצון מהתכנים ובקשות להמשך.                                                                                           

בנוסף מצטרפים לתוכנית מספר תלמידים בוגרי כיתות ה- ו כעוזרי הוראה המסיירים באופן קבוע בין השיעורים השונים של מורי הי.מ.י. כדי לתמוך בהם ולעזור במקרים הנדרשים.                                                               

המורים הצעירים מגלים על עצמם תכונות ויכולות שלא ידעו שקיימות בהם, תכונות  שלא תמיד באות לידי ביטוי במסגרת הפעילות הרגילה בביה"ס. הם מתנסים בלמידה אישית באמצעות הוראה לילדים אחרים . מגלים  אחריות לגבי תכנון הפעילות בשיעור, הכנת הנושא והחומרים הנלווים, ארגון הזמן ופיתוח מיומנות תקשורת והבעה , וכן התמודדות עם קשיים המתעוררים תוך כדי השיעור עצמו מתוך הפעלת מנהיגות וסובלנות.

הצלחת התוכנית תורמת את אותותיה באווירה הכללית של ביה"ס ומצטרפת לתוכניות נוספות בתחום החברתי לימודי כגון- חונכות , ב.מ.ב.ה. פסק זמן.

הגדרות כלליות כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות