ספריית בית הספר
ימי החלפת הספרים: ראשון, שלישי וחמישי.

 למה  ספרייה ?
מאת דני וצביה הספרנים

השנה שוב נערכה מערכת של שעת ספרייה לכל אחת מהכיתות ב'-ו'.  כידוע, לחטיבה הצעירה יש ספרייה עצמאית בחטיבה. כיתות ב' החלו להחליף ספרים "כמו הגדולים" וניכר שהם שמחו על כך.
למי שאינם יודעים: בימי הספרייה נכנסת כל כיתה בשעה שנקבעה לה וכל התלמידים מחליפים ספרים. כמובן, אלה המיטיבים לקרוא או כל תלמיד שסיים את הספר ששאל, יכול לבוא בכל אחד מהימים בהם אנו נמצאים (ימי ראשון, שלישי וחמישי) ולהחליף את הספר שסיימו לקרוא, בלי קשר לשעת-הספרייה של כיתתו.
יש בספרייה מחשב לחיפוש ספרים. הימני ביותר. לצערנו לא תמיד אתם משתמשים בו. אם מחפשים ספר 'הרפתקאות' או על נושא כלשהו, אתם יכולים לחפש שם ולרשום ב'תארן' את הנושא שמעניין אתכם. זה ייתן לכם את כל הספרים שיש לנו על אותו נושא. אם תחפשו, למשל, 'יומנים' תמצאו את כל הספרים הכוללים 'יומן' של כל הסופרים. באותו אופן ניתן למצוא את כל הספרים של סופר מסוים: כל מה שיש לנו מאורה מורג, למשל.
שתיים מהכיתות החלו גם לחפש חומר לנושא האישי שכל אחד מכם בחר. כאן מתעורר תמיד קושי: אם הנושא האישי הוא כללי, אפשר למצוא חומר באנציקלופדיות ובספרי העיון השונים. כך גם על איש מפורסם כלשהו. אבל כאשר בוחרים זמר או זמרת חדשים וצעירים, פשוט לא נכתב עליהם מאומה פרט לכתבות באינטרנט. אנו רואים את האכזבה על פניכם, אבל צריך להבין שרק מי שהפכו למפורסמים במהלך הקריירה שלהם מוכנסים לספרים או לקסיקונים.
בעיה נוספת המתעוררת מדי פעם: יש חומר על טנקים, למשל, אבל לא על טנק מסוג מסויים. יש חומר על מטוסים, אבל לא על סוג חדיש של מטוס. וודאי לא בספרייה שאינה של חיל האוויר.
כדאי לשאול אותנו, הספרנים. בדרך כלל נמצא לכם פתרון.
השנה אנו רואים שתלמידים רבים יותר כבר יודעים ש'ויקיפדיה' אינה תמיד מקור שניתן להסתמך עליו. זה פשוט משום שכל אחד יכול להכניס שם כל מה שהוא רוצה, לשנות את הקיים, או למחוק מה שהוא רוצה. התוצאה: זה פשוט לא מדויק. אבל … בדרך כלל אפשר למצוא גם ב'ויקיפדיה' קישורים למקורות אחרים. אפשר אז לחפש בקישורים האחרים ולבדוק אם הם כוללים את אותם הפרטים, או שיש בהם פרטים חדשים.
ועכשיו משהו נוסף: הכוונה בכתיבת 'נושא אישי' היא ללמוד על מה שאתם כותבים. לצלם דפים ולהדביק זה נחמד; למדתם מה שנקרא "cut and paste", אבל אם לא קראתם והבנתם את מה שנאמר גם לא למדתם הרבה על הנושא שבחרתם. מצד שני, אם קוראים את הכתוב, מבינים מה שנאמר, ומסכמים בכמה משפטים קצרים את מה שהבנתם, יצאתם ברווח גדול: גם למדתם את הנושא שמעניין אתכם וגם את השיטה איך להבדיל בקריאה בין מה שחשוב למה שלא-חשוב ולמדתם גם לבטא את זה במילים שלכם.
 

       תשאלו וודאי: למה חשוב לקרוא? אז זה ככה: עד סוף התיכון וגם בכל מקום שתלמדו, תצטרכו לקרוא. ככל שתתרגלו לקרוא ולסנן את החשוב ביותר, ככל שתתרגלו לומר את מה שלמדתם במילים שלכם, כך תשפרו לא רק את ידיעותיכם אלא גם את היכולת שלכם לבטא מה שאתם יודעים. בשורה התחתונה, זה ישפר את הציונים שלכם בחטיבת-הביניים, בתיכון ובלימודים הגבוהים. ובכלל זה דווקא לא מזיק להיות מסוגלים לומר מה אתם יודעים בצורה מובנת…. לדעתנו, את זה תרכשו פשוט מקריאה. אז אולי ההרגל לקרוא כדאי?
 אחת הבעיות שלנו, הספרנים, היא שבארץ יוצאים לאור הרבה מאוד ספרים חדשים. פשוט לא ניתן לרכוש לספרייה את כל הספרים שפוגשים בחנויות. גם אין לנו מקום במדפים! אנחנו משתדלים לרכוש ספרים חדשים בתקציב הקטן שעומד לרשותנו. זה גם מחייב אותנו לבחור מה מבין הספרים החדשים לרכוש. רשימה של הספרים החדשים נמצאת על דלת הספרייה בכניסה. זה לא כל מה שקיים בחנויות, אבל זה מה שהצלחנו להוסיף.

ומילה אחרונה לתלמידי החטיבה: המורות לאנגלית בחרו מגוון של ספרים ברמות קושי שונות. לפעמים זה ספר שקראתם במלואו בעברית, כמו "צ'ארלי והשוקולדה". כדאי להתמודד עם זה.

פרט לספרים 'הרגילים' יש לנו בשביל תלמידי החטיבה גם מעט ספרים למבוגרים. זה לא הרבה אבל זה מבחר סביר. הם נמצאים בארון נפרד ליד הפסנתר וכדאי לחפש שם. מי יודע? אולי תמצאו משהו מעניין?! 
אנחנו מחכים לכולכם בספרייה !
                                                       להתראות –  צביה ודני
הגדרות כלליות כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות